Hai nene Geoana!

Sa te ajut cu niste sfaturi. Gratis!

Ai pierdut alegerile. Accepta ideea! Stim cum le-ai pierdut… ramane sa descoperi, daca vrei, si mataluta.

Avand in vedere cum/cand le-ai pierdut si pe cati ai suparat  (gandeste doar la pesedistii tai) nu cred ca e inspirat sa mai aduci in discutie momentul alegerilor. De ce? Nu te avantajeaza.  Pune patura de azbest peste orice idee nastrusnica legata de energiile nefaste. In aceste clipe vaz ca nu s-a gasit niciun consilier suficient de curajos incat sa-ti spuna ca faza cu bucuria si cu “triumful” de dupa, te va intepeni multa vreme in zona de bancuri si momente comice. Istoria recenta te va retine pentru acel “Mihaela, dragostea mea!” si sunt convins ca tu crezi ca meriti mai mult. Atunci, fa ceva!

Reiau. Ai pierdut si ca sa nu-si mai aduca aminte lumea de treaba asta nu aduce vorba. Logic, nu? Culmea e ca pe www.mirceageoana.ro inca se mai poate gasi postarea “Am invins!” cu extrem de folositoare galerie de imagini (vezi foto, din stanga!)

Mai are rost sa te joci de-a politica prin zona? Nu! Si-ar fi si pacat cata vreme ai refugiul diplomatiei. Sa nu uitam ca in materie de alegeri ai incasat-o si la Primaria Capitalei si la Scaunul Cel Mare. Nu esti pentru astfel de competitii unde “poporu’ te vrea ori nu te vrea”! Jumatatea plina a paharului ne indica insa o alternativa poate la fel de simpatica. Lobby nene Geoana, lobby si afaceri externe. Treci pe partea despre care ai lasat impresia ca te pricepi, aprinde cuptorul cunostintelor pe flacara violet si iesi cu faclia in lume! Pune-o de-o performanta pentru Romania si pac! revenire in prim-plan.

Hartuirea cu haita lupilor batrani sau tineri din PSD nu te poate ajuta. Sa nu uitam: ai pierdut alegerile! Si-apoi daca iti sta in putere si ti-ar fi la doi pasi un titlul de Excelenta pe la vreo ambasada tu crezi ca mai are vreun rost sa-ti strici coltii (si-aia de lapte) pe gramatica lui Vanghe sau pe mustata lui Mitrea.

Si inca o chestie: Aerul american de Dambovita degajat de o prestatie incorsetata de cliseele unui manual de tipul “cum sa ajungi presedinte in trei pasi” nu trebuie combinat cu cel respirat in tinerete de Ion Iliescu. De ce? Imi pare ca degaja un parfum de stinge si flacara pasiunii simpatizantilor tai, in materie de politica.

Nene Geoana, treci pe presetul smart si cere-te out din peisajul in care poate a fost mai bine ca n-ai razbatut. Ce dracu, a ajuns chiar atat de rau vazuta ipostaza de om care invata din greseli?

***

ps. Am pastrat pentru final, nene Geoana, doua-trei intrebari pentru prietenii tai de la ultimul circ elctoral:

- Traiane, sa ne obisnuim cu tine asa? Adica mai tacut si fara apetit de-a tranti vreo declaratie de tip monden-baie de multime?

- Crine, prestam iar luni de hibernare si lancezeala politica? Chiar nu vrei sa-ncepi din timp lectia aia de bun-simt si sa te-apuci temenic de treaba pentru ce-ar putea sa-nsemne primul tau mandat?

Oarecum, pe-aceeasi tema:
  1. Razi tu, razi, dar atacurile energetice chiar exista. NU spun ca acesta ar fi motivul pentru care a pierdut. A pierdut pentru ca este mult prea slab, dar sa nu excludem ceea ce exista pe motiv ca nu percepem cu cele 5 simturi.

    Zic.

    • admin
    • January 18th, 2010

    @sa ma speriu petrule? chiar exista? sa nu ne-atace pe strada zic…

    si-am impresia ca tu iei muuuuult prea in serios niste treburi, dar asta-i nisa pe care te-ai orientat :)

  2. Tu vrei sa ne strici toata distractia ? Daca pleaca Geoana dupa ce citeste ce i-ai recomandat ? Noi cu cine ne distram in perioada congresului si 1 an dupa aceea ?

    O sa-l arda psd-istii la foc mititel, dar nu intreba ce culoare o sa fie flacara cu pricina ;)

    Nu e necesar nici o flacara violeta, roz sau cu picatele ca sa ajunga la suferinta in viitor. Dupa cum se vede cu ochiul liber, Geoana e sub influenta unui blestem: acela ca a ajuns sa creada si el in propriile vorbe goale. Parerea mea.

  3. Ciuclare, realitatea este relativa, asa cum a zis Einstein de Timp. Realitatea este suma perceptiilor tale. By default ai 5, de care stii. Restul sunt bullshit asa cum zice societatea, dar nu inseamna ca ele nu exista. Daca le descoperi, realitatea incepe sa arate putin altfel.

    Daca eu am 4 simturi, nu 5 cum ai tu, pot spune ca realitatea pe care o percepi tu este una aberanta?

    • admin
    • January 19th, 2010

    Mr. Stratulat, sa nu alunecam aiurea in galetusa cu simturi.
    Eu mai sus vorbeam strict de realitatea politica si nu contabilizam stiu eu ce energii sau simturi. Asa cum vad eu lucrurile, in politica n-au ce cauta preocuparile de “paranormal” de noptiera.
    Zona asta ezotierica imi place sa cred ca e mai serioasa decat materialul politic autohton unde-s mai mult scamatori si iluzionisti. Hai sa-l lasam dracului de atac energetic si sa ne concentram si vointa si fapta pe autostrazi si-alte chestii palpabile, pentru simtul limitat al meu si-al altora ca mine…

  4. :) ) Iti inteleg foarte bine punctul de vedere. si eu as vrea acelasi lucru, pentru ca si eu am nevoie de autostrazi si alte cele. Dar hai sa fim constienti si de existenta acestor “forte” in viata cotidiana si chiar si in politica. Ar fi o prostie ca politicienii sa nu se foloseasca si de ele, atat timp cat acestea exista. Pot constitui un avantaj in lupta lor.

    • Cezar
    • January 22nd, 2010

    Pe-un picior de plai,
    La Izvor, pe Splai,
    Iată vin la vale
    Pentru confruntare,
    Două siluete
    Mândre, violete.

    Unul e Traian,
    Baciul constăntean
    Mergand pe furiş,
    Şi privind cruciş.
    Cu engleza “unsă”,
    Si şuviţa tunsă.

    Iar celălalt e,
    Lider PSD.
    Familist convins,
    Prostănac distins,
    Care bea şampanii
    Când il bat duşmanii.

    Se strânse Băselu’
    Şi cu tot cartelu’
    Şi se tot vorbiră
    Şi se sfatuiră
    Pe l-apus de soare
    Fix la confruntare
    In seara senină
    Şi cu lună plină,
    Să-i pună lui Geoană,
    Sare drept pe rană.
    Şi să-i dea incet
    Flăcări violet.

    Şi cum se gândiră
    Indată porniră.
    După doar o tură
    Pe Geoană-l făcură
    Una-cu-pamântu’,
    Că s-a dus la Vântu..
    Şi cu tot cu Crinu’
    El pierdu scrutinu’.

    Imbătat cu suc,

    Victor Hrebenciuc

    Vine si declară

    Că atunci, joi seară

    S-au aprins încet

    Flăcări violet,
    Luminând în şoapte
    Un mandat de-o noapte

    De această dată,
    Foarte revoltată,
    Mihaela Geoană
    Ca o primă-doamnă
    Declară că ştie
    Că a fost magie
    Acuzând frenetic
    De-atac energetic.
    Căci soţul iubit
    Atunci i-a şoptit:
    “Au, dragostea mea,
    M-a pişcat ceva”.

    Şi o tară-ntreagă
    Nu poa’ sa-nţeleagă,
    Care vrăjitoare
    Ar putea fi-n stare
    Să facă magie
    La preşedinţie.

    Băsescu declară
    Ca să ştie-o ţară:
    “Vinovat mă fac
    De acel atac.
    Avea Boc la el
    Patru Duracell
    Şi m-a sfătuit
    Ca să le inghit
    C-o să-mi dea vigoare,
    Pentru confruntare.
    Dar era prea mult,
    C-am mâncat iaurt.
    Şi vrând sa le-ascund
    Le-am băgat in fund.
    (Şi-acum d-asta par
    Şi eu găozar).
    Şi-ntr-un plin avânt,
    Am scăpat un vânt
    Plin de energii,
    De la baterii
    Ce-a purtat incet
    Flăcări violet,
    Ce-atarnau cu greu
    Prin-prejurul meu.

    Si cand a simţit
    Geoană s-a oprit,
    A oprit cuvântu’
    Că îi place …”Vantu’..”.

    Din acel moment
    N-a mai fost atent
    Doar puţin surprins
    Fiindcă l-am invins.
    Tre’ să spun cinstit
    N-aş fi reuşit
    Fără-al meu secret:
    …..Flăcări violet!”

    (Autor necunoscut – am primit-o pe mail)

  1. January 18th, 2010

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook